Skip to main content

Košík

Pro naší organizaci a hlavně pro sociální pracovníky je druhá vlna pandemie rozdílná oproti té první. První vlna se nesla v duchu nedostatku ochranných pomůcek, nejasných nařízení, práce online, nedostatku potravin pro osoby bez přístřeší a pomoc v hotelích v centru města. Druhá vlna je díky jarním zkušenostem a letnímu „nasyslení“ ochranných pomůcek pro naše pracovníky o hodně snažší. Kdo ale zažívá horší chvíle, jsou naši klienti.

Home office, „ošetřovačky“ a omezení provozu úřadů způsobilo přetížení byrokratického aparátu a zpoždění výplat dávek až o několik měsíců. Navíc evidujeme i nové zájemce o pomoc při vyplňování žádostí. Rodiny i jednotlivci, kteří ještě před několika měsíci zvládali platit nájem a pokrýt si základní potřeby, se dnes ocitají v situaci, která je pro ně kritická. Situaci navíc zhoršuje aktuální dění na trhu práce. Mnoho našich klientů bylo zvyklých si přivydělávat brigádami. Dnes je to ale téměř nemožné.

Kromě nedostatku pracovních příležitostí je velkou překážkou zavření škol, kdy naši klienti s rodinami musí jít na „ošetřovačku“, protože nemají jinou možnost. Tím u nich dojde k výraznému snížení příjmů domácnosti, která už takhle každý měsíc vyjde „s odřenýma ušima“. Proto se naši pracovníci z nízkoprahů pustili do doučování dětí a pomoci s distanční výukou, aby našim klientům ulevili.

Výrazně nám také pomáhají sponzoři, díky kterým jsme schopni pomoci našim klientům překlenout období bez příjmu nebo zajistit materiál, na který jim už nezbývají finance.

Nevíme ale jak dlouho tato situace bude trvat, proto uvítáme i další pomoc. Aktuálně se nám hodí:

  • trvanlivé potraviny (konzervy, polévky, těstoviny, rýže aj.),
  • stany, spacáky, deky,
  • funkční počítače,
  • hygiena pro úklid domácnosti i osobní (prací prášky, univerzální čističe, wc čističe, dezinfekce domácnosti, prostředky na mytí nádobí, mýdla, sprchové gely, šampony aj.,
  • konzervy, granule pro zvířata.

Pokud chcete čímkoli přispět, napište naší ředitelce na jana@neposeda.org

DĚKUJEME MOC!