Náš rok 2019

Leden

2019

Nový rok začíná

Program: Autobus

Pracovníci i klubáci si již zvykli na nové prostory, a s vědomím, že máme kde parkovat, jsme se pustili do plánování aktivit na rok 2019. I když počasí nebylo vždy přívětivé, i přes zimu jsme pravidelně vyráželi do terénu a byli k dispozici klientům.

Březen

2019

Prezentace na škole ZŠ Chodovická v rámci studentské akademie

Program: HoPo

Hopáci úzce spolupracují se základními školami ve svojí lokalitě. Pro studenty jsou vždy příjemným zpestřením při sportovních i preventivních aktivitách. Tentokrát měli Hopáci infostánek s žonglováním a hrami na akademii FZŠ Chodovická.

Duben

2019

Ukliďme Jahodnici a přespávačka

Program: Autobus

Již tradičně jsme se zapojili do akce Ukliďme Česko. Sešlo se nás dostatek, a tak nám šla práce dobře od ruky. Odměnou nám bylo posezení u táboráku na zahradě bývalého klubu v buňkách.
Ve stejném týdnu jsme pak uspořádali velikonoční přespávačku v prostorách kyjské fary. Kája pro nás připravila městskou hru, povečeřeli jsme v nedaleké restauraci, zhlédli film Ready Player One a zahráli si spousty dalších her.

Čarodějnický terén

Program: Autobus

Na Čarodky jsme vyrazili na speciální terén. Vzali jsme s sebou drobné občerstvení, minerálky, preventivní materiály a letáčky s informacemi o tom, jak se neutopit v alkoholu. Tyto materiály jsme následně při kontaktu rozdávali skupinkám mladých lidí, kteří oslavovali Filipojakubskou noc nejčastěji právě alkoholem, společně s dobře mířenými radami.

Úspěšný audit ČAS

Program: HoPo

Aby mohlo být HoPo registrovanou sociální službou, musí splňovat přísné podmínky tzv. standardy kvality. Proto jsme si na začátku dubna pozvali odborníky z České asociace streetwork (ČAS), aby nám provedli rozvojový audit. Ten měl odhalit, zda svou práci děláme v souladu se zákonem, dobrou praxí v oboru a zároveň uvažujeme nad možnostmi zlepšení. Prošli jsme na 86%.

Květen

2019

Zdravíme Chvaly

Program: HoPo

Deváťáci uspořádali akci pro kamarády a jejich rodiny – Zdravíme Chvaly. Na místě probíhal parkour, sebeobrana, žonglování nebo třeba fotbal.

Auto pro převoz pohybově omezených klientů

Program: Křižovatka

Do nedávna jsme řešili problém, jak zrealizovat doprovod klienta, když je pohybově omezen nebo pro něj není z nějakého důvodu vhodná městská hromadná doprava. Díky našim sponzorům jsme mohli opravit a předělat darovaný automobil, který nám problém vyřešil.

Piknik na Křižovatce

Program: Křižovatka

I letos jsme připravili velkolepý piknik jako oslavu výročí našeho terénního programu. Vítání byli všichni, se kterými spolupracujeme – děti, rodiny, lidé bez přístřeší a senioři, a také kolegové a příznivci komunitní sociáilní práce.

Martin oslavil 10 let v Neposedovi

Program: Křižovatka

Martin je naším ostříleným matadorem v sociálních službách. Začínal v nízkoprahovém klubu a nakonec se usídlil v Křižovatce, kde se stará o osoby bez přístřeší. Rád zahradničí a procestoval kus světa, aby se nakonec rozhodl, že chce pomáhat lidem. A my jsme hrdí, že pomáhá už 10 let právě u nás. Děkujeme!

Červen

2019

Férový den LFF

Program: Autobus

V září 2018 jsme se s klubáky zapojili do projektu Ligy férového fotbalu. Férovým dnem pak vyvrcholilo několikaměsíční snažení našeho fotbalového týmu. Po celou ligovou sezónu naši klubáci poctivě trénovali a účastnili se hracích dnů. Díky tomu jsme nasbírali spoustu nových zážitků, zkušeností a nových kamarádství.

Projekt se ZŠ Újezd (7.A a 8.B)

Program: Autobus

V červnu jsme zakončili také participativní projekt na základní škole v Újezdu nad Lesy. Se žáky 7.A jsme pracovali na vytvoření iniciativy za změnu školního zvonění a za nové automaty na svačiny. Po úspěšné podpisové výzvě jsme sedmáky odměnili přespávačkou ve škole, kterou jsme strávili hrami venku a v tělocvičně a pizzou.
Žákům 8.B jsme pomohli zorganizovat sportovní den pro celý druhý stupeň, kde nechyběly klasické sportovní zápasy, ale zároveň také velký výběr nesportovních disciplín, turnaj ve stolním fotbálku, airbrush tetování a velká vodní bitva.

Sejdeme se na Jahodnici

Program: Autobus

Pro obyvatele Jahodnice a okolí jsme uspořádali komunitní akci s názvem Sejdeme se na Jahodnici. Podařilo se nám zapojit hned několik místních podniků, díky kterým jsme mohli účastníkům nabídnout ještě atraktivnější program.
Na malé i velké účastníky tak čekala městská hra, grilování, graffiti workshop, stánky s občerstvením,, profesionální líčení, airbrush tetování, deskové hry a mnoho dalšího.
Akce měla skvělý ohlas a těšíme se na další ročník!

Červenec

2019

Letní klub, akce a výlety

Program: Autobus

Klub byl hojně navštěvovaný také v létě. Hráli jsme deskovky, často jsme trávili čas na hřišti nebo jsme připravovali zmrzlinové poháry. Pravidelně jsme vyráželi na různé výlety do přírody nebo na koupaliště, a velmi pozitivní ohlas sklidil výlet do Národního zemědělského muzea, z jehož střechy je krásný výhled na Prahu. Nezapomněli jsme ani terén, který jsme přizpůsobili prázdninám posunutím do večerních hodin.

Stěhování do nového klubu

Program: HoPo

V červenci jsme se přestěhovali z provizorních prostor fotbalové šatny do nových, větších a pohodlnějších prostoro přímo na hlavní silnici v Horních Počernicích.

První setkání Ženského kruhu

Program: Křižovatka

V červenci se poprvé setkal Ženský kruh, do konce roku proběhla tři setkání, kterých se zúčastnilo 10 žen. Otevřela se různá témata, klientky si odnesly hygienické a kosmetické přípravky z veřejné sbírky. Především se ale začala vytvářet skupina, která se chce nadále potkávat.

Srpen

2019

Letní výjezd

Program: Autobus

Letní výjezd je akce, na kterou se všichni na klubu těšíme celý rok. Letos jsme vystoupili ze své komfortní zóny a vyrazili do Srbska na Berounsku, kde jsme strávili 5 dní u řeky, spali v teepee a vařili na ohni. Vyzkoušeli jsem si jízdu na kanoích, lezení po skalách, navštívili jsme Koněpruské jeskyně. Při závěrečné noční hře klubáci svou odvahou odvrátili zombie apokalypsu. Bylo to super!

Stáž v Holandsku

Program: HoPo

Vyslali jsme HoPáky do Maastrichtu, aby získali zkušenosti od kolegů z nizozemského Trajektu. Hlavním bodem bude předávání zkušeností s únikovými hrami se sociální tématikou, práce s mládeží v oblasti prevence kriminality a představení naší aplikace EnZetko, která je nově v holandské jazykové verzi.

Září

2019

Odchod Báry

Program: Autobus

K poslednímu září jsme se loučili s kolegyní Bárou, která zůstává v sociálních službách, ale bude pracovat s jinou cílovou skupinou. V týmu se tak uvolnilo místo a my jsme se vrhli do hledání nového kolegy či kolegyně.

Zdravíme Mezilesí III.

Program: HoPo

25.9. Hopáci uspořádali další ročník Zdravíme Mezilesí a podle účastníků byl ještě lepší, než ty předchozí. Bylo více zábavy a více účastníků. Přišla se na nás podívat paní starostka a další zastupitelé radnice a bavili jsme se všichni.

“To není můj bordel” - Bezdomovci v kontextu ekologie

Program: Křižovatka

Terénní pracovník Martin Novák zorganizoval přednášku, na které vystoupil zástupce odboru životního prostředí MHMP Ing. Jiří Rom, vedoucí Terénního programu Sananim Mgr. Ing. Aleš Herzog, zástupkyně organizace Psí život Bc. Petra Botková a klient terénního programu Křižovatka pan Petr. Přednáška ze série #pohledy zvenku proběhla v Přestupní stanici na Žižkově.

Křižovatka vyrazila na první výjezd s klienty

Program: Křižovatka

Křižovatka vyrazila na první výjezd s klienty terénního programu. Všichni jsou ubytovaní na faře ve Zdicích, kde mají klienti k dispozici hygienické zázemí, střechu nad hlavou, pravidelnou stravu a spoustu prostoru pro kulturní aktivity i řešení svojí nepříznivé situace.

Říjen

2019

Podzimní výjezd s Hopákama

Program: HoPo

O podzimních prázdninách uspořádali Hopáci tradiční superhrdinský výjezd pro svoje klienty. Výjezd plný hrdinů, akce, výletů a dobrodružství se mimořádně vydařil.

Den seniorů na Plechárně

Program: Křižovatka

První říjnovou neděli se konal další Den seniorů na Plechárně, kde náš pracovník Martin Novák představoval seniorům naše služby a zjišťoval jejich potřeby.

Dušičky na Praze 14

Program: Křižovatka

Pracovníci Křižovatky se zúčastnili vzpomínkové akce na hloubětínském hřbitově v Praze 14. Akce pořádaná starostou městské části vzpomíná na ty, kteří v loňském roce zemřeli sami, bez svých nejbližších.

Nový sklad pro materiální pomoc

Program: Křižovatka

Teréňákům z Křižovatky jsme pořídili nový sklad pro materiální a potravinou pomoc, aby měli větší kapacity při výdeji, který zajišťují zejména v zimních měsících pro lidi bez domova, nízkopříjmové rodiny a seniory.

Sešli jsme se na valné hromadě ČASu

Program: Křižovatka

V úterý 15.10. se Petr, Jakub, Regina a Jana sešli společně se zástupci 65 nízkoprahových služeb na valné hromadě České asociace streetwork, kde Regina byla znovu zvolena do správní rady ČASu.

Listopad

2019

Nástup Samuela

Program: Autobus

V listopadu se tým stal opět kompletním. Výběrovým řízením a po schválení klubáků byl přijat Sam, který rychle zapadl do týmu i do dění na klubu a v terénu.

Akční skupina - první schůzka

Program: HoPo

Svolali jsme všechny akční mlaďochy z Horních Počernic a okolí na první plánovací schůzku nové skupiny, která se chce podílet na chodu klubu HoPo a akcích ve veřejném prostoru. Navazujeme na úspěšné fungování skupin kolem Zdravíme Mezilesí, Zdravíme Chvaly a domovské skupiny Všehotroši.

Noc venku 2019

Program: Křižovatka

Pracovníci terénního programu pomáhali organizátorům akce Noc venku při přípravě a realizaci akce. Měli na starost filmovou stage se zajímavým programem a v odborné sekci akce prezentovali náš komunitní terénní program.

Prosinec

2019

Konec roku a Vánoce

Program: Autobus

Rok utekl jako voda a byl tu zase prosinec. Jako každý rok jsme se účastnili společného Mikuláše pražských nízkoprahových klubů. Nechyběl taky tradiční vánoční klub a poslední otevírací den tohoto roku jsem strávili procházkou po centru Prahy, prohlídkou Hamley’s a návštěvou kina. Zhlédli jsme nejnovější díl Star Wars a tím jsme zakončili tento na zážitky plný rok.

Křižovatka organizuje Vánoce na ulici

Program: Křižovatka

Pod záštitou městské části Praha 14 jsme uspořádali na Plechárně Vánoce na ulici. K posezení jsou zváni lidé bez domova a v bytové nouzi. Připraveno bylo drobné občerstvení a výdej materiální pomoci.
K této příležitosti byla vyhlášena veřejná sbírka oblečení a další materiální pomoci, která během akce Vánoce na ulici byla distribuována mezi ty, kteří tyto svátky tráví sami, bez domova.

Shrnutí za programy

2019

Program: Autobus

O tom, jak projel Autobus rokem 2019.

Pro klub a terénní program Autobus byl tento rok po dlouhé době první, kdy jsme nemuseli řešit, že nemáme zázemí. Proto jsem se s vervou pustili do vylepšování naší služby, metodických změn a vyzkoušeli jsme si také několik novinek, jako byl například projekt na ZŠ v Újezdu nad Lesy, komunitní akce na Jahodnici, speciální čarodějnický terén zaměřený na prevenci užívání návykových látek – především alkoholu nebo letní večerní terény.
Do programu jsme zařadili i ověřené, oblíbené aktivity našich klientů, jako jsou táboráky, přespávačky, Ukliďme Česko, výlety a letní výjezd. Pokračovali jsme také v zapojení do projektu Ligy Férového Fotbalu.
Kromě všech zmíněných akcí a aktivit jsme se ale hlavně věnovali tomu, o čem naše práce je – vytváření bezpečného prostoru pro naše klienty, kam si můžou přijít popovídat, svěřit se, nechat si poradit v různých situacích a trávit svůj volný čas.
Z týmu odešla kolegyně Bára a přivítali jsme mezi nás nového člena Samuela. Byl to rok plný zážitků, akcí, novinek, zajímavých rozhovorů, a my se těšíme, co přinese rok 2020.

Program: Křižovatka

Rok 2019 byl pro Křižovatku ve znamení hledání nových cest.

Novými cestami myslíme hlavně inovativní změny v klientské práci. S klienty jsme v minulém roce pilně vypisovali žádosti o magistrátní byty, takže někteří už bydlí ve vlastním bytě, což je pro ně veliká pozitivní změna. Díky sponzorům také Křižovatka vlastní auto a může převážet klienty, kteří trpí nejen sociálním vyloučením, ale také zdravotními hendikepy. Křižovatka je program, který se snaží nejen řešit praktické problémy klientů, ale také s nimi vybudovat vztah založený na důvěře a sdílení. V této sféře naší práci jsme učinili také několik nových kroků, mezi které patří založení Ženského kruhu sdílející skupiny pro ženy z ubytovny a z ulice, nebo také úspěšný experiment v podobě dvoudenního výjezdu s lidmi bez přístřeší.
K činnosti Křižovatky patří jak pořádání akcí pro klienty, tak i pro veřejnost. Mezi tradiční akce pro klienty patří letní Piknik a zimní akce Vánoce na ulici. Jako akce pro veřejnost proběhla přednáška ,,To není můj bordel“, kde tři odborníci a jeden klient programu promluvili na téma vztahu bezdomovectví a ochrany životního prostředí a ukázali pozitivní stránky soužití těchto dvou fenoménů. Křižovatka se také podílela spolu s dalšími organizacemi na akci Noc venku.
I náš tým prošel změnami, naše vedoucí a parťák Bára odešla na mateřskou dovolenou a místo o klienty a tým se stará o nově narozeného syna. Žezlo po ní převzala Regina a do našeho týmu přišla nová posila v podobě nové kolegyně Ekateriny. Křizovatka však není program jen se změnami, ale také s tradicí, což dosvědčuje kulaté jubileum našeho dlouholetého terénního pracovníka a zakladatele terénních programů včetně Křižovatky Martina, který v organizaci a v přímé práci s klienty oslavil v květnu 2019 deset let.

Program: HoPo

Rok 2019 byl pro HoPo obdobím stabilizace, významných zkoušek a změn.

V dubnu jsme úspěšně prošli auditem České asociace streetwork (bez připomínek). V tomto měsíci také nastoupil Vojta a my jsme tak doplnili dlouho nekompletní tým.

Na přelomu června a července jsme klub přestěhovali z dlouhodobě nevyhovujících prostorů v Božanovské ulici na hlavní počernickou ulici Náchodská. Nový objekt je prostornější, útulnější, disponuje větším zázemím (kancelář, kuchyně, sprcha) a je obecně dostupnější než starý. Druhou výraznou změnou bylo rozšíření cílové skupiny posunem dolní věkové hranice z 11 na 9 let. K této změně jsme přistoupili na podzim po stěhování, zapracování do metodiky a změně v registru poskytovatelů.

Nadále jsme pokračovali v celé řadě zajímavých aktivit. Z nich rozhodně stojí za zmínku domovská skupina Všehotroši, komunitní akce Zdravíme Mezilesí a Zdravíme Chvaly, práce s neformálním týmem FC HoPo, bloky o online bezpečnosti Síťovka, obnovení hraní RPG, tradiční vícedenní výjezd (tentokrát na téma superhrdinové). V tomto roce jsme také zahájili čtvrtý rok spolupráce v projektu Streetwork na škole se ZŠ Stoliňská a začali pravidelně navštěvovat i ZŠ Chodovická a Ratibořická.