Představte si
Mladého člověka. Nemá moc kamarádů, cítí se ztracený ve světě a v životě, má úzkosti, cítí se stažený, zavřený. Sám. Potřebuje pomoct s tím, jak se chytit ve světě a ve svém životě. Dospívá a děsí ho to. A možná ani neví, že by měl hledat pomoc a kde.
Nebo jiný příběh. Dívka, která už má za sebou několik hospitalizací na psychiatrii. Měla veškerou možnou odbornou pomoc. A stejně se necítí dobře. Kvůli psychice nechodí do školy. Cítí se oddělená a prožívá velký strach, jak jednou zvládne žít samostatný život.
Oba tihle vzoroví mladí lidé něco potřebují, ale nemusí ani vědět, co přesně. Nechtějí být sami a zároveň se bojí o tom s někým mluvit. Neví ani s kým. Když si začnou „googlit“ pomoc, třeba pod heslem úzkost, osamělost, pravděpodobně jim naskočí kontakty na psychologická či psychiatrická zařízení a v druhém kroku zjistí, že tam nemají kapacity a na pomoc musí čekat dlouhé měsíce.
A my to místo máme. Protože sociální služby pro děti a dospívající jsou tím klíčem, který může pomoci zastavit epidemii duševních potíží dětí a mladých lidí.
Je to safe space
Umíme dětem a mladým nabídnout už teď to, co je pro mnoho z nich klíčové: bezpečné místo a bezpečný vztah.
Studie ukazují, že např. trauma jako něco, co přináší problémy po celý život, vzniká tehdy, kdy jsme na náročnou situaci sami. A kdy ztrácíme pocit kontroly nad sebou a nad svým životem.
A právě to safe space umí: tady děti, teenageři a mladí dospělí nejsou na náročné situace sami. Tady jim pomáháme postupně najít pocit, že mají moc nad různými aspekty svého života. Ale nejen to.
3 pilíře pro duševní zdraví v safe space
- Včas pomůžeme. Společně s dítětem najdeme cestu, když se necítí dobře. Probereme, kdo mu může pomoct v jeho okolí. A pokud je to potřeba, najdeme společně odborníky, kteří se na problém specializují. Situace tak nepřeroste přes hlavu. Říkáme tomu síťování.
- Nebýt na to sám. U nás v klubu najdou děti a mladí lidé dospělé, kterým mohou věřit. Už jen tím, že trable mohou s někým s důvěrou sdílet, zvyšuje pravděpodobnost, že potíže nebudou mít tak velký vliv do budoucna. Je to dobrá pojistka před dalšími následky a někdy i před rozvinutím traumatu.
- U nás se děti a mladí lidi naučí, jak se o svoji psychiku dobře postarat. Máme různé programy o zdravých vztazích, o tam, jak funguje náš mozek, emoce (a taky hormony), jak získat sebehodnotu a spoustu dalšího. Zkrátka, jak se o sebe starat, aby bylo tohle životní období o něco snazší. Říkáme tomu prevence duševního zdraví.
Pointem je prevence
Možná to nevypadá jako nejvíc „in“ téma, ale prevence je opravdu to zásadní. Posilování odolnosti, umět pracovat se svými emocemi, umět budovat zdravé vztahy a hranice, umět si najít vlastní zdroje a způsoby, jak zvládat různé situace. Vědět, co dělat v krizi. Vědět, kam se můžu obrátit. To jsou klíčové dovednosti, které se výrazně podepisují na psychické pohodě. Jejich zvládnutí je pro život v současném světě naprosto zásadní. A ty umíme rozvíjet taky.