Skip to main content

SAFE SPACE – tady ti rozumí

Projekt, který má ambici redesignovat nízkoprahová zařízení pro děti a mládež na službu, kterou děti a mladí znají a rozumí, k čemu jim může být prospěšná. 

Představte si

Mladého člověka. Nemá moc kamarádů, cítí se ztracený ve světě a v životě, má úzkosti, cítí se stažený, zavřený. Sám. Potřebuje pomoct s tím, jak se chytit ve světě a ve svém životě. Dospívá a děsí ho to. A možná nani neví, že by měl hledat pomoc a kde. 

Nebo jiný příběh. Mladá holka, která už má za sebou několik hospitalizací na psychiatrii. Měla veškerou možnou odbornou pomoc. A stejně se necítí dobře. Kvůli psychice nechodí do školy. Cítí se oddělená a prožívá velký strach, jak jednou zvládne žít samostatný život – tam venku. 

Oba tihle vzoroví mladí lidé něco potřebují, ale nemusí ani vědět, co přesně. Nechtějí být sami a zároveň se bojí o tom s někým mluvit. Neví ani s kým. Když si začnou „googlit“ pomoc, třeba pod heslem úzkost, osamělost, pravděpodobně jim naskočí kontakty na psychologická či psychiatrická zařízení a v druhém kroku zjistí, že tam nemají kapacity a na pomoc musí čekat dlouhé měsíce. 

A my to pro to místo máme. Protože sociální služby pro děti a dospívající jsou tím klíčem, který může pomoci zastavit epidemii duševních potíží dětí a mladých lidí.

To místo je Safe space

Umíme dětem a mladým nabídnout už teď to, co je pro mnoho z nich klíčové: bezpečné místo a bezpečný vztah. 

Studie ukazují, že např. trauma jako něco, co vám přináší problémy po celý život, vzniká tehdy, kdy jste na náročnou situaci sami. A kdy ztrácíte moc nad sebou a nad svým životem.

A právě to safe space umí: teenageři na náročné situace nejsou sami a umíme jim vracet postupně pocit, že mají moc nad různými aspekty života. Ale nejen to.

Celý ten začarovaný kruh je totiž o prevenci

Možná to nevypadá jako nejvíc in téma, ale prevence je opravdu to zásadní. Posilování odolnosti, umět pracovat se svými emocemi, umět budovat zdravé vztahy a hranice, umět si najít vlastní zdroje a způsoby, jak zvládat různé situace. Vědět, co dělat v krizi. Vědět, kam se můžu obrátit. To jsou klíčové dovednosti, které se výrazně podepisují na psychické pohodě. Jejich zvládnutí je pro život v současném světě naprosto zásadní. A ty umíme rozvíjet taky.

Projektový tým

Mgr. Zuzanna Zelenková Bedřichová, Ph.D.

garantka projektu
zuzkab@neposeda.org

Zuzka ZB

Mgr. Rút Jungwirthová

psycholožka, spolupracující odborník
rut@neposeda.org

Rút

Bc. Zuzana Potočková

designérka služeb, sociální pracovnice
zuzka@neposeda.org

Zuzka P.

Mgr. Tomáš Majtán

terapeut, lektor, spolupracující odborník
tomas@neposeda.org

Tomáš

Jitka Kratochvílová

expertka na externí komunikaci
jitka@neposeda.org

Jitka

Ing. Olga Sládková

designérka služeb
olga@neposeda.org

Olga

Hana Bendová, M.A.

evaluátorka
hanab@neposeda.org

Hana

Prvních 15 Safe spaces

Seznam – jako bannery, na které kliknou – tím pádem odejdou z naší stránky?

Mgr. Zuzanna Zelenková Bedřichová, Ph.D.
koordinátorka a garantka konceptu Safe space

Zuzka vystudovala lingvistiku a literaturu na filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde se podílela na výzkumných projektech. K práci s dětmi a dospívajícími se dostala oklikou přes vzdělávání romských a sociálně znevýhodněných dětí v češtině. Její studium jí kromě nekončící potřeby se stále učit něco nového dalo jedno: usiluje o příběhy s dobrým koncem. Do Neposedy nastoupila, protože má vizi, že žádný člověk by na svůj životní příběh neměl být sám. Zejména děti. 

V Neposedovi nejprve vedla Reset centrum a spolu s ním i inkubační fázi projektu Resetuj svůj mindset, který pilotoval možnosti, jak pracovat s duševním zdravím dětí a dospívajících v nízkoprahových klubech. Nyní vede navazující projekt Nic se nezmění, když se nic nezmění. Zuzčiným koníčkem je prevence duševního zdraví u dětí a dospívajících mimo specializovanou odbornou pomoc.

Je v psychoterapeutickém výcviku v biosyntéze a je mámou 4 dětí.

zuzkab@neposeda.org

No, thank you. I do not want.
100% secure your website.
Powered by
Mgr. Rút Jungwirthová
psycholožka, spolupracující odbornice

V Reset centru se v rámci NDZM věnuje psychologickému poradenství pro rodiny s dětmi, individuálnímu doprovázení dospívajících a jako koterapeut se účastní terapeutických skupin. Nejčastějšími tématy, kterým se v centru věnuje, jsou např. úzkosti, panické ataky, sebepoškozování, po-hospitalizační péče, poruchy příjmu potravy, genderová indentita, či komplikované rodinné situace.

V rámci školní praxe vede preventivní programy, nabízí individuální vedení, krizové intervence, poradenství pro rodiče, děti i učitele, odborné vedení asistentů pedagoga, a další diagnosticko-depistážní činnosti. Mimo jiné se věnuje individuálnímu doprovázení dětí v komplikovaných rozvodových situacích a rodinnému poradenství.

Za sebou má kurz Komplexní krizové intervence v Remediu. Je frekventantkou psychoterapeutického výcviku Terapie v Postmoderně a sebezkušenostního výcviku Terapie Zážitkem. 

No, thank you. I do not want.
100% secure your website.
Powered by
Bc. Zuzana Potočková
sociální pracovnice a designérka služeb

Zuzka vystudovala sociální a pastorační práci na Evangelické teologické fakultě Univerzity Karlovy. Nyní pokračuje ve studiu zaměřeném na komunitní krizovou práci. 

V Neposedovi si vyzkoušela už různé role a pozice. Začínala jako sociální pracovnice v klubu, pak několik let chodila jako terénní pracovnice, chvilku působila jako metodička  a teď má roli v inovačním projektu. V rámci projektu ke své roli sociální pracovnice ještě připojila roli designéry služeb.

zuzka@neposeda.org

 

No, thank you. I do not want.
100% secure your website.
Powered by
Mgr. Tomáš Majtán
psychoterapeut a spolupracující odborník

V rámci Reset centra působí jako individuální a skupinový terapeut a také lektor pro odbornou i širokou veřejnost. V rámci poskytování terapeutických služeb dospívajícím často pracuje i s jejich rodiči, prarodiči, příp. dalšími, kteří jsou v jejich blízkém poli. Mimo to má svou soukromou praxi, kde pracuje především s dospělou klientelou.

Absolvoval komplexní systematický psychoterapeutický výcvik v Gestalt terapii s evropskou akreditací, základní krizovou intervenci a mnoho souvisejících workshopů a kurzů zaměřujících se na práci s dětmi a dospívajícími. Sleduje aktuální trendy v psychoterapii, které ve své práci implementuje a rozvíjí.

V minulosti absolvoval řadu let jako realizátor primárních i selektivních preventivních programů na desítkách pražských škol a pracoval mj. jako průvodce v lesní školce.

No, thank you. I do not want.
100% secure your website.
Powered by
Jitka Kratochvílová
expertka na externí komunikaci

Jitka se k sociální práci dostala relativně nedávno, když vyměnila svět byznysu, marketingu, produkce a šéf-redaktorování za nové výzvy. Má za sebou roky zkušeností ve firmách různého zaměření a stále se v oboru vzdělává. Její nejnovější vášní je online marketing. Díky tomu nás v týmu neustále obohacuje o poznatky z tohoto dynamického světa.

V projektu působí jako expertka na externí komunikaci a jejím hlavním cílem je sjednotit a posílit povědomí o Safe space, aby se o jeho důležitosti dozvědělo co nejvíce lidí. Komunikuje s jednotlivými kluby, zjišťuje jejich stav a potřeby v oblasti PR a hledá způsoby, jak je podpořit v šíření jejich poselství do veřejného prostoru a obecného povědomí.

No, thank you. I do not want.
100% secure your website.
Powered by
Ing. Olga Sládková
výzkumnice a designérka služeb

Olga vystudovala obor ekonomická demografie na VŠE v Praze a už více než 8 let se věnuje výzkumu potřeb cílových skupin. Jako demografka se zajímá o problematiku rodin a domácností a vypomáhá s výukou katedrám demografie na VŠE i Univerzitě Karlově. 

V projektu je v roli výzkumnice a designérky služeb. Zkoumá, testuje, připomínkuje, vede workshopy, navrhuje a zase testuje. Díky svým zkušenostem z různých komerčních oborů (od PR přes produkci až po marketing a copywriting) tak může dodávat relevantní informace všem kolegyním.

No, thank you. I do not want.
100% secure your website.
Powered by
Hana Bendová, M.A.
evaluátorka

Hanka začala svoji profesní dráhu v zemích globálního jihu, kde pracovala pro různé neziskové organizace v oblasti vzdělávání a sociálních témat. Nyní této zkušenosti využívá pro vyhodnocování projektů v podobných oblastech v České republice i zahraničí. Jako evaluátorka projektu pomáhá zjišťovat, jak se daří naplňovat stanovené cíle, co se daří dobře, jaká jsou hlavní ponaučení a také příležitosti pro zlepšení.

Ráda pracuje jako tzv. kritický přítel – tedy někdo, kdo projekt provází po celou dobu, sbírá relevantní informace a poskytuje konstruktivní zpětnou vazbu.

 

No, thank you. I do not want.
100% secure your website.
Powered by